הציבור החרדי לא בשר תותחים!

בעקבות התקדמות הליכי התכנון בכסיף

מערכת הבית | צילום : Yonatan Sindel/Flash90

מדינת ישראל מתמודדת עם מצב לא פשוט: למרות שהנגב באופן רשמי הוא חלק מהמדינה, בפועל הבדואים שולטים במרחב של ציר 31, שמתחיל במחלף להבים וחולף דרך, לקיה, חורה, כסייפה וערד – ועושים מה שבא להם בראש. סוג של אוטונומיה עצמאית וגם המשטרה מפחדת להיכנס לשטחי הפזורה.

מה עושים כדי לבלום את ההתפשטות הבדואית, מביאים לשם משפחות יהודיות על מנת לקבוע מצב חדש בשטח. אבל איזו משפחה ישראלית שפויה תרחיק עד לנגב רק כדי לזכות לגור ליד הבדואים, ואז מצאו את הפתרון: החרדים.

מצד אחד מדינת ישראל חייבת לייהד את הנגב, מצד שני הציבור החרדי סובל ממצוקת דיור קשה – אז הנה: נמצא בשר התותחים שיחצוץ בגופו בין הבדואים ליהודים.

מישהו יכול להסביר מדוע הממשלה מקדמת, ועוד בהסכמת המפלגות החרדיות, את "הצעת המחליטים" שמייעדת סופית את כסיף לציבור החרדי ולא לאוכלוסיות אחרות במדינת ישראל? מדוע הציבור החרדי חייב לקבל חבל ארץ תקועה אי שם במדבריות הנגב בין החמולות הבדאיות, ולא משהו מסודר יותר?

דירה זו לא חזות הכל. אי אפשר לשלוח 20 אלף משפחות חרדיות לנגב, בשעה שכל אחד יודע שמדובר בחבל ארץ שאחוזי האבטלה גבוהים בצורה משמעותית, והציבור החרדי שגם כך נחשב לציבור עני, רק ימצא את עצמו מתבוסס שם עוד יותר בעוני.

במקום להקצות שטחים לציבור החרדי במקומות שבהם יש גם אופק תעסוקתי, מעדיפה הממשלה, בגלל מניעים ציונים, לדפוק את הציבור החרדי בנגב, רחוק מהעין, ושהם יסתדרו שם. מצידם, שהחרדים והבדואים יעסיקו אחד את השני – העיקר שהשבט הלבן בישראל ימשיך לעשות עסקים בין חרדה לגדרה.