זום נדל"ן – פאנל אנשי הנדל"ן מסכמים שנת 2020.

לפני הסיקור חשוב לנו בהנהלת הבית של הנדל"ן להתנצל בפני כל אלה שביקשו להצטרף למשדר ולא הצליחו עקב העומס האדיר על המערכת, קבלו נא את התנצלותינו הכנה, ובעז"ה במשדרים הבאים נשתדל להיערך בהתאם,

את המשדר המיוחד הנחה בטוב טעם איש הנדל"ן הותיק מר צחי קווטינסקי המנוסה מאוד במשדרי זום.

מנכ"ל הבית של הנדל"ן חיים שטראוס פתח בדברי ברכה לחברי הפאנל וציין בדבריו את חשיבות השיח וסיכום שנת 2020 לצד משבר הקורונה שבו ידענו עליות ומורדות בשוק הנדל"ן ומבט קדימה לעתיד הלא צפוי והמעורפל.

השמאי שלום שטיינברג דיבר על ההבדלים הניכרים בין שוק הדיור לשוק הנכסים המסחריים. בעוד בשוק דירות המגורים ניכרת יציבות ואף צפי לעליית מחירים עקב ירידה בשיווק הקרקעות, הפסקת שיווקי מחיר למשתכן וגורמים נוספים, הרי בשוק המסחרי המצב שונה, יש ירידה בפתיחת עסקים חדשים, משרדים רבים עברו לעבוד מהבית או נסגרו בתקופת הקורונה ולכן השוק של הנכסים המסחריים מסתמן כשוק מדשדש ואף סובל מירידה משמעותית בביקושים שבינתיים לא מקבלת ביטוי מלא במחירי בנכסים, אבל זה מה שצפוי לקרות.

לגבי מלאי הכסף להשקעות בנדל"ן לאור משבר הקורונה, ציין שטיינברג, שלאור ההקלות הרבות ששחרר בנק ישראל הן בהקצאת ההון לבנקים והן באפשרויות הקפאת המשכנתאות וההלוואות, מדינת ישראל יכולה לציין הצלחה בשמירת יציבות התשלומים של הלווים הישראלים ומצבי חדלות פירעון או פיגורים הינם מזעריים, כך שלמרות תקופת הקורונה הקשה, יציבות הבנקים לא נפגעה ולא ניכר קושי מיוחד בגיוס משכנתאות או מימון של פרויקטים נדלניים.

איש המימון קובי טורנהיים ציין ששוק הנדל"ן הגיע לקורונה מתוך מומנטום חיובי מאוד, בתחילת הקורונה בחודשים מרץ אפריל שוק הנדל"ן עצר לחלוטין, מיד לאחר מכן התחילה חזרה מאסיבית לרכישת דירות עד לסיום המעולה בחודש דצמבר.נשאלת השאלה, איך יש לאנשים כסף לרכוש דירות בעיצומה של משבר הקורונה?

התשובה פשוטה: הריביות על המשכנתא ירדו לרמות מאוד נמוכות וזה מאפשר לאנשים לקבל מימון גבוה תמורת מעט כסף,עבור מיליון ₪ בפריסה ל 30 שנה משלמים משכנתא של כ 3,800 ₪ בלבד, זה כמעט כמו שווי השכירות ולכן אנשים מעדיפים לרכוש דירות.

צפי ל 2021: בעשור האחרון כח המיקוח היה בידי המוכרים, דבר שגרם לעליות מחירים צופות, בשנת 2020 מחירי הדירות נשארו פחות או יותר באותה רמה אבל כח המיקוח עבר לידי הרוכשים, אני צופה שב-2021 כח המיקוח יעבור בחזרה לידי המוכרים ובשל כך המחירים ימשיכו לעלות לצערנו.

איש הנדל"ן יהודה הרציג פתח ואמר שהציבור הפנים שוב ביתר שאת, שהשקעה סולידית יותר היא בתחום הנדל"ן ופחות בשווקים האחרים.

נכון שישנם עליות גם בשוק ההון אבל זה לאחר שהקרן ברובו כבר נשחק. עיין ערך תנודות הבורסה בחודשים מרץ ואפריל 2020.

זאת ועוד המחסור הגדל עוד ועוד בענף הדיור הרגולציה השוחקת הבלתי נלאית, ביטול מחיר למשתכן, הפחתת מס רכישה, התחלת יציאה מהקפאת הקורונה (בתת מודע), מענקים לפריפריה, הורדת הריביות, עודף נזיל בשוק, ובעיקר בעיקר אי יציבות בממשלה מביאה איתה תוצאות שנראה מיד בשטח, וב2021 נצפה לעליה גבוהה אף יותר מהעליה ב2020. ההמלצה בעינה עומדת. מי שצריך שירכוש כבר ולא ימתין.

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ומבעלי קבוצת מזרחי ובניו, נשא דברים ובו ביקורת נוקבת על הממשלה ועל חוסר התפקוד והבירוקרטיה במשרדי הממשלה, ואלו הם עיקרי דבריו.

"על מנת להבריא את שוק הדיור החולה, על הממשלה: לקדם שיווק קרקעות למגורים במאסה גדולה של מכרזים לכלל הקבלנים. לקצר ביורוקרטיה שגוזלת אנרגיה, ממון רב וזמן אינקץ, וכותשת את הקבלנים.

על הממשלה להביא רבבות פועלים נוספים מחו"ל ולא להסתמך רק על הפלסטינים.

ביטול תוכנית תמ"א 38 ב' הינו טעות קשה, ועל כן צריך למנף מחדש את תמ"א 38/2 ולהפוך אותה למכשיר יעיל להתחדשות עירונית. לייצר במקביל תכנית אלטנרטיבית ראויה להתחדשות עירונית עם מסלול ירוק לקבלנים.

להוסיף לקבלנים 30 אחוזים זכויות בנייה לכל פרוייקט שייבנה באיזורי הביקוש, כשמתוך זה יפרישו הקבלנים 20 אחוזים לזכאים במחירים מוזלים ו-10 אחוזים לדיור להשכרה לטווח הארוך.

לבטל את מס הרכישה לחלוטין לרוכשי דירה ראשונה ולהקטין אותו ל-2.5 אחוזים למשקיעים. לעשות סדר בשוק המשכנתאות זאת על מנת למנוע משבר אפשרי.

להמיר מיליוני מ"ר משרדים עודפים לטובת בניית דירות קטנות ובמיוחד באיזור הביקוש במרכז  הארץ.

לפעול להגדלת היצע הדיור ל-65-70 אלף לשנה בעשור הקרוב, זאת עקב המחסור הרב בהיצע וכן הגידול המשמעותי הצפוי באוכלוסיית המדינה.

יעקב רייניץ כתב עיתון המודיע ציין מספר דברים חשובים מנקודת מבטו המקצועית,

שוק הנדל"ן שהיה רדום בחודשי הקורונה הראשונים, התעורר לקראת אמצע הקיץ בגלל 3 סיבות מרכזיות:

1. הורדת מס הרכישה מ 8 ל – 5%, מה שהחזיר את המשקיעים לשוק

2. ביטול תוכנית מחיר למשתכן, הביא את הצעירים להתחיל לרכוש דירות בשוק החופשי

 3. סביבת ריבית נוחה ואפסית עם אופק לשינוי מרכיב הפריים במשכנתאות, תדלקה את השוק

נכון לסוף 2020, שוק הנדל"ן בוער. אנשים קונים דירות מכל הבא ליד. זה פחות ניכר בפריפריה.

באשר לצפוי בשנת הכספים הקרובה, 2021, תלוי האם תהיה קואליציה יציבה או לא. כי נכון לשנתיים האחרונות אין כמעט תכנון לשנים הבאות, וזה צפוי ליצור מחסור בדירות ולהזנקת המחירים שכן הביקוש יגבר על ההיצע.

איש פרסום הנדל"ן פסח פרקוף ציין בדבריו ששנת 2020 האיצה תהליכים טכנולוגים שלולי הקורונה היו לוקחים לפחות עשור. אנחנו רואים זאת בבירור בשימוש מוגבר בכלים דיגיטליים, כאשר גם ועדות עירייה וממשלה היום נערכים באמצעים אלו.

אם עד עכשיו היה לנו אתר אינטרנט בעיקר לנוכחות רשת, ותדמית. אנחנו היום צריכים להתחיל לחשוב על נגישות, חווית משתמש, והנגשת חומרים ומערך תקשורת עדכני דרך כלים אלו. 

חשוב לנו כאנשי מכירות לטפח את הקשרים החברתיים דרך רשתות התקשורת, ולשמור על הכלי החשוב ביותר שלנו אנשי המכירות, שזה יצירת קשר אישי מערב לפן העסקי הקר.

עולם הנדל"ן חייב להיערך לשימוש בכלים מתקדמים של עזרי המחשה, והנגשת חומר מתוך חווית משתמש לא פחות ממעולה. על מנת להתמצב בקדמת הבמה של עולם הנדל"ן בעשור הקרוב.

הערב הארוך נחתם בדברי תודה למארגני ויוזמי המשדר המיוחד על התועלת המרובה לטווח הקצר והארוך לכל המשתתפים והצופים.